Acțiunile cu refugiații continuă, în afara centrului din Adunații Copăceni

După aproape 3 luni în care am cazat peste 100 de refugiați la Adunații-Copăceni, ne-am văzut nevoiți să închidem ușile casei. Ne-am asigurat că toți refugiații care erau cazați acolo, 27 la momentul închiderii, au ajuns în locuri sigure.

Unii au fost cazați în locații unde am mai cazat ucraineni, în timp ce alții au fost preluați în regim de urgență de un autocar al Primăriei Ilfov și cazați la un centru în Voluntari. De acolo, cei din Voluntari s-au cazat temporar la un hotel din București, urmând să le găsim în curând apartamente sau case în care să stea în siguranță pe termen lung.

La plecare, refugiații și-au luat cu ei donațiile primite de-a lungul timpului prin asociația noastră, cum ar fi haine, jucării, alimente produse de igienă și altele. Voluntarii noștri țin legătura în continuare cu refugiații, ne interesăm în permanență de situația lor și vom continua să le fim alături.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *