Alina și voluntarii au participat la un eveniment-manifest UE

Alina și câțiva voluntari ai asociației noastre au participat la „Nu voi închide ochii”, un eveniment manifest pentru sprijinirea victimelor violenței de orice tip.

Manifestul, parte a campaniei de creștere a conștientizării asupra victimelor violenței, a fost organizat de către Direcția Generală de Justiție și Consumatori (DG JUST) a Comisiei Europene și Victim Support Europe (VSE), în parteneriat Centrul FILIA și Asociția Accept. Inspirat de experimentul Marinei Abramović, manifestul a invitat participanții să se așeze la masă, doi câte doi, și să țină ochii deschiși cât de mult timp pot. Gestul simbolizează angajamentul de a ține ochii deschiși pentru victimele infracțiunilor și ale violenței de orice tip.

Susținătoare a campaniilor împotriva violenței de orice fel, dar și colaborator pe termen lung al Comisiei Europene, Alina a vorbit despre experiențele proprii, statisticile despre violență, cazurile de care de ocupăm noi și viziunea ei în ceea ce privește combaterea fenomenului.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *