Susţinem educaţia în medii defavorizate prin biblioteci sociale

Proiectul “Dăruieşte o lume de basm” a depăşit 25 de ediţii. Mii de copii de la grădiniţă până la liceu din Bucureşti, Ilfov, Ialomiţa, Covasna şi alte judeţe din România au acum parte de biblioteci pline datorită implicării comunităţii.

Pe scurt despre DĂRUIEŞTE O LUME DE BASM

E o campanie socială prin care colectăm cărți în stare bună de la public, de la oamenii care ne urmăresc pe social media, edituri, librării, tipografii și oricine mai dorește să ne ajute, cu care apoi facem biblioteci sociale în medii vulnerabile, acolo unde este nevoie de susţinere în educaţie: școli, grădinițe, spitale, centre sociale etc.

Fondatoarea și creatoarea proiectului e Monica Popescu, care a inițiat campania în 2018; de atunci peste 10.000 de cărți au ajuns la copiii din București și împrejurimi. De-a lungul timpului echipa a avut diverse componențe, până în iarna lui 2021, când s-au alăturat ALUZIVA și Asociația ALUZIVA.

Cum ne poţi susţine campania DĂRUIEŞTE O LUME DE BASM?

• donează cărți la punctele noastre de colectare
  • sponsorizează-ne cu cărți dacă ai o editură
  • colectează cărți pentru noi în București
  • donează bani în conturile asociației