Şcoli cum TREBUIE: elevii din lădăuți au nevoie de o sală de informatică

Long story short

Conducerea, profesorii, dar și cei 90 de copii care învață la Școala Gimnazială Andrei Șaguna – Barcani, din Lădăuți, Covasna, ne-au spus în 2021 că au nevoie de o sală de informatică. Drept urmare, am promis că vom reveni să-i ajutăm, atât cât putem, în 2022. Așa am început colaborarea cu Asociația Împreună pentru Barcani. Oamenii de la Barcani au găsit un producător de mobilă local, care să facă mobilierul pentru sala de informatică la comandă, iar noi am plătit o factură de 14.000 lei din fondurile asociației, donații de la persoane fizice și sponsorizări de la branduri și companii.

Următorul pas va fi să dotăm școala cu calculatoare, pe care le vom primi gratuit de la Asociația Ateliere fără Frontiere, și să cumpărăm noi table interactive pentru cele cinci săli de clasă, din fondurile Asociației ALUZIVA.