Construim biblioteci sociale în medii vulnerabile

Proiectul a fost înființat în 2018 de Monica Popescu. În noiembrie 2021 s-a alăturat Alina Greavu ca organizator alături de Monica, iar din ianuarie 2022 “Dăruiește o lume de basm” a devenit unul dintre cele mai importante proiecte ale Asociației ALUZIVA. Pe parcursul colaborării am făcut împreună 10 biblioteci sociale.

În 2022, Monica Popescu şi noi, Asociaţia ALUZIVA, am făcut împreună 7 biblioteci sociale, am donat peste 5000 de cărţi pentru adulţi şi copii, am asigurat inclusiv mobilier unde a fost nevoie, cum ar fi etajere şi biblioteci, cu o investiţie totală de peste 15.000 euro din fondurile asociaţiei.

În ianuarie 2023, Alina Greavu și Asociația ALUZIVA s-au retras din proiect, însă el continuă prin fondatoare lui, Monica Popescu.